תפריט ניווט
04-6395610

סוגי קיאקים

אין כל ספק שהשואל היה בחור צעיר, ואולי אפילו צעיר מאד, כי שואל בגיל סביר לא היה רושם שאילתא שכזו באתר המועדון שלי, שלחופי שדות ים, מועדון אופטימיסט.

וכך כתב אותו הינוקא: אני מחפש קיאק. מה אתם מציעים? איזה מן הקיאקים שבשוק עשויים להתאים לי?

כאחד מחברי וועדת התרבות של המועדון (ועדה הכוללת את סטיב, יצרן ידוע של קיאקים מעץ וגם מברזנט, ואת איריס) מצאתי עצמי חייב לפרוש בפני השואל את המגוון הקיים של הקיאקים, ואת נתוניהם, מתוך הנחה כי השואל מבין כי הקיאק הוא כלי תעבורה ימי, ושאם אין לו מועדון, לקיאק וגם לשואל, אז הוא חייב במכונית עם כזה על הגג יעודי לקיאקים, שניתן לקנות או להרכיב במו ידיך, אם אין לכם ידיים שמאליות, כי כל חוסר איזון בין הצדדים, גם אצלנו, מחייב כיוון פרונט.

כדי לתת את הכבוד הראוי, מנקודת מבט היסטורית, חשוב לציין כי את הקיאקים הקדמונים בנו האסקימוסים. שימוש מושכל בצלעות של יצורים גדולים, עורות אטומי מים וכן חוטים עשויים ממעי החיות, אפשרו את הבניה של הקיאקים, שהיו כלי תעבורה מהירים ושקטים מבחינת התנועה לעבר החיה שעמדה להוות את תכולת סיר הבשר של המשפחה או השבט.

אבל אנחנו, דיירי הכדור ההולך ומתחמם, בעלי שקיות ניילון לצורך העברת תכולת הסופר – מרקט ישירות למקרר או לסיר, שוב איננו זקוקים לקיאקים ככלי עבודה קיומי. אנחנו, בני בניו של ההומו ספיאנס, עם עודף זמן למרות ריבוי המטלות, הפכנו את הקיאקים לכלי שכולו תענוג. אתם צריכים לשמוע את האושר ושירי הכיף שמזמרים חברי מועדון "אופטימיסט", בשובם מהחתירות שבים המקומי.

שירה במקלחת פירושה שמחה פנימית, הפורצת מגרון החותרים, בלי לחשוש שמא המאזין לשירה שומע זיוף.

ניתן לחלק את הקיאקים הקיימים למספר קטגוריות:

  1. הקיאקים מטבעם בנויים לבודד או לבודדת. כמובן שיש את קיאקים זוגיים, אך אלו אינם שכיחים במועדונים. הם יותר רכוש משפחתי, הנאה צרופה ודי מטרד ביתי, לדעתי.
  2. יש קיאקים של תחרויות, אך באילו איננו עוסקים כאן. הם בנויים למשוגעים אמיתיים, למים מאד שקטים. הם מאד ארוכים ומאד צרים, ושני נתונים אלו הם הקובעים את מהירות התנועה ואת היציבות במים. ככל שהקיאק צר יותר – יציבותו קטנה, עד כי כל גל קטנטן יכול "להניח" את החותר מחוץ לקיאק, בתוך המים.

הקיאקים השכיחים הם אלו שמאכלסים את המועדונים לחופי הים שלנו,ממש כמו אלו שבתורכיה, בקפריסין וביוון גם. אלו קיאקים ארוכים, בסביבות חמישה מטר ויותר, רוחב מעל 50 ס"מ (בערך). כאמור, ככל שהקיאק ארוך יותר, מהירותו גבוהה בים, בתנאי שהחותר חותר ולא נח מדי.

אלו הם הקיאקים המחייבים שימוש ב"חצאית", המונעת כניסת מים לתוך הקוקפיט, בתוכו יושב החתרן הבלתי נלאה. הקיאקים הקצרים יותר, והרחבים יותר, המחייבים חצאית כדי לאטום את הסירונת, נועדו לגלים גבוהים בים או למה שקרוי “white water”, וכאן הכוונה לנחלים שוצפים, כמו הירדן ההררי שלנו או הנחלים הגדולים יותרבארצות העולם הגדול. הקיאקים הללו נועדו לאמיצים ולצעירים ברוחם, שמוכנים לשים קסדה להגנת מערכת העצבים המרכזית ולהיתקל בסלעים,שלא לדבר על התהפכויות אין ספור בתוך מים שהחום שלהם הוא חום המים במקרר שיודע לצנן.

תפריט נגישות

נהנים בקייקי כפר בלום