תפריט ניווט
04-6395610

אז היה רק קמפינג

קצת קשה לי לראות את מסע הבזבוזים שמנהלים קברניטי המדינה מסביב לעולם. אני לא מבין איך שר ביטחון שמאשר קיצוץ רוחבי של יותר משני מיליארד שקלים יכול להרשות לעצמו ללון במלון שעלותו היא עשרים ואחת אלף שקל ללילה.

זה לא שאני מצפה שמר אהוד ברק ילון במאהל קמפינג באמצע פריז ואני בהחלט מעריך את העבודה שהוא עשה שם למען מדינת ישראל והתעשייה הביטחונית שלה – אבל כואב לי על הכסף הגדול שהולך לאיבוד.

הלו, חלק מהכסף הזה מגיע מהמיסים שלי! פעם היו במדינת ישראל מנהיגים הרבה יותר צנועים. שהיו מוכנים לישון גם במאהל קמפינג אם היה צורך.. לא חסרים סיפורים ואנקדוטות על צניעותם של מנהיגי ישראל.

בן גוריון הגדול התגורר בצריף קטן במדבר,בישוב שדה בוקר. אגב אפרופו מאהל קמפינג, היום פועל במקום אתר קמפינג אליו מגיעים תלמידים מכל רחבי מדינת ישראל על מנת ללמוד על פועלו של המנהיג הדגול הזה.

גם מנחם בגין נודע בצניעותו, גם כאשר הוא כיהן כראש ממשלה הוא סרב לעבור לדירת השרד המפוארת והמשיך להתגורר בדמי מפתח עד אחרון ימיו. היום נותר רק להתגעגע לכל אותם המנהיגים.

אולי אני תמים, אולי מדובר בתקופות אחרות שבהם כל העם היה צנוע יותר. במקום לטוס לנופש באנטליה המשפחות היו יוצאות לחופשת קמפינג – מה שלא היה מפריע להם להמשיך ולהיות מאושרות. במקום לקנות מותגים בקניון כולם הלכו עם חולצות של "אתא" והיו מאושרים כי לאף אחד לא היה יותר מלאחר.

לדעתי, חלק גדול מההתנהלות הראוותנית כיום נובעת מזיכרונות הילדות הקולקטיביים של המדינה. הפיתוח המואץ של מדינת ישראל גרם להרבה מאוד אנשים לעשות "כסף גדול" בזמן קצר – זמן שבו הם אפילו לא הספיקו לשכוח את המצוקה הכלכלית שבה היו נתונים עד לפני מספר שנים.

הדבר גרם לכך שהכסף הגדול התבזבז ברובו על ניסיונות "להוציא לשכנים את העיניים" – ניסיונות שכמובן לא נותרו ללא מענה, מה שהוביל את מדינת ישראל לאחד המשברים הפיננסים הקשים בתולדותיה ולקריסה כלכלית רבתי שהתרחשה בתחילת שנות השמונים.

אחת הפעולות הפשוטות והיעילות ביותר של הממשלה ושל שר האוצר דאז הייתה מחיקת שנתון הרכב מלוחית הרישוי. הדבר הוביל לירידה חדה בביקושים למכוניות חדשות מכיוון שלאנשים לא היה אינטרס להחליף בתדירות גבוהה את הרכב שלהם, רק משום שהם רוצים להראות ששלהם חדש יותר.

מדהים כמה שהפתרון הפשוט הזה, יחד עם עוד שורה של צעדים, עזר. היום, כחלק מהלקחים שנלמדו כתוצאה מהמשבר הכלכלי הבינו משקי הבית את חשיבות החיסכון. על כל יחיד לחסוך חלק ניכר מהכנסותיו, גם אם זה אומר שצריך לצאת לקמפינג ולא לחופשה במלון חמישה כוכבים.
רק חיסכון גבוה ומיתון הצריכה הפרטית יוכלו להוביל אותנו כציבור אל חוף מבטחים פיננסי.
זה הזמן לחזור לצניעות, לחסוך וליהנות מהדברים הפשוטים של החיים.
קמפינג, למשל.

תפריט נגישות

נהנים בקייקי כפר בלום